2014 20 Септември 2014

Важноста на звук во кино со Geraldo Moraes

Мини документарец направен со режисерот, писател и продуцент Geraldo Moraes за важноста на звук во кино.


2014 17 Септември 2014

Тркалезна маса "Саундтрак Дигиталното"

Тркалезна маса "Саундтрак во дигиталната ера" одржана во Куритиба-ПР на 12 септември од страна на училиштето жолта Аудио Институтот. Grace Torres e dos músicos Rodrigo Lemos ( Lemoskine ), Demian Garcia e Vadeco . Посредување беше Џон Касерта , со учество на музичар Грејс Торес и музичари Родриго Лемос ( Lemoskine ), Demian Гарсија и Vadeco . Види целосната стриминг на табелата:


2014 15 септември 2014

Историја и технологија на бразилскиот Cinema Sound

"А скапоцени евиденција на обраќањето на еден господар на директен звук на бразилскиот кино", вели Дејвид Pennington . 7º Festival Cine Música , o cineasta e técnico de som direto Walter Goulart , um dos profissionais do som cinematográfico mais experientes do Brasil em atividade, contou um pouco da história do som no cinema nacional na companhia de Roberto Carvalho , Fernando Ariani e Gustavo Andriewiski . Во септември 2013 година во текот на изложбата Историски резонанци - звук технологија во бразилската кино кој беше дел г 7. филмски музички фестивал , режисер и директен звук техничар Валтер Goulart , еден од најискусните професионалци во филмски звук на активност во Бразил, изјави некои историјата на звук во националниот кино во друштво на Роберто Карваљо , Фернандо Ariani и Густаво Andriewiski . Регистрација Дејвид Pennington .


2014 9 септември 2014

Што мистерии демнат музика?

уметност уметник

Програмата Уметноста на Уметникот е ТВ Бразил, произведени специјално издание на "замрсуваш мистерии кои лежат зад музика, уметнички жанр кој ги обединува музика, глас, звуци и разни звучни ефекти да им даде повеќе живот и возбуда на филмови , романи, драми и телевизиски програми. "

Tato Taborda , o gerente-executivo de música da TV Brasil Ricardo Vilas , e Flavia Ventura , que compõe algumas trilhas para o próprio Arte do Artista. На програмата се потпира на сведочењето на познатиот професионалци од областа како композитор Дејвид Tygel , диригент и музички продуцент Tato Taborda , извршниот директор на музичкиот ТВ Бразил Рикардо Вилас и Флавија Вентура , кој сочинува некои песни за уметност сама по себе уметник.

Проверете целосната програма Страна "Што мистерии демнат музика?": Уметноста на уметникот


2014 26 Август 2014

8-ми Фестивал CineMúsica

8-ми Фестивал CineMúsica
8º Cine Música – Festival de Cinema de Conservatória , único festival de cinema do país dedicado exclusivamente à trilha sonora dos filmes. 04 до 7 септември се случува во градот Секретарот-RJ на 8-ми Cine Музика - филмски фестивал конзерваториум , само филмски фестивал во земјата посветен исклучиво на саундтракот на филмот. Темата оваа година е Forró а настанот е отворен за јавноста, со бесплатен влез!

Потсетувајќи дека фестивалот добива оваа година Втора Национална состанок професионалци Звукот на бразилската кино .

Следниве е листа на филмови и наградуван професионалци во 8-ми Фестивал Cine Музика :

Трофеј CineMúsica

Најдобра Звук: " Силвестер "(доделени: Лина Chamie, Едуардо Сантос Мендес, Луис Манзано Adelmo, Плима Борхес, Бразил Рене, Луј Робин, Ерик Christani Рибеиро, Луис Фернандес и Рикардо Farias)

Најдобра Звук Миксер " Сера Pelada "(награда: Џон Годој, Марсело Raposo и Ubiratan да Силва - Bira)

Најдобра мешање и најдобра бучава Соба (Foley): " Тетовирање "(доделени: Рикардо Cutz, Филип Бургер и Ренато Marques Galimberti)

Најдобра Звук Дизајн: " Praia do futuro "(доделени: Waldir Ксавиер)

Најдобра Звук уредување: " Morro дос Prazeres "(доделени: Бернардо Uzeda)

Најдобрите звучни ефекти: " реката тек "(доделени: Рикардо Реис Чуи)

Најдобра оригинална песна: " Детето и светот "(победниците: Рубен Feffer и Густаво Kurlat)

Најдобра песна: " Кога бев мртов "(победниците: Марко Dutra и Каетано Gotthard)

Најдобрите музички избор: " прогонети од вулканот "(доделени: Fábio Andrade)

Најдобра режија Наснимување: " Слатка азбест "(доделени: Guto Parente и Ерик Paiva)

Краток светлината трофеј

Најдобра Звук: "9493" (доделени: Маркел L.)

Најдобра Звук Дизајн: "Да Дијана во мир" (доделени: Карлос Црна Гора и Cláudio Nascimento)

Најдобра Звук Миксер: "Сите овие денови кога сум Странецот" (доделени: Evandro Лима)

Programação Completa do 8º Festival CineMúsica Исто така, проверете полн распоред на фестивал 8 Cine Музика : Комплетна Распоред на 8-ми Фестивал CineMúsica